Karşıyaka / İzmir

0 507 920 74 57 merhaba@custom35.com

Araç Sürücülerinin Motorcularla İlgili Dikkat Etmesi Gerekenler

Özellikle ülkemizde, trafikte motor pek fazla saygı görmemekte, araç sürücüleri tarafından dikkatsizce motorcuların hayatını tehlikeye atacak durumlar meydana gelmektedir.

Araç sürücülerinin trafikte motora dikkat etmesi gereken gereken önemli konuları kısaca sıralayalım.

1. Motorluları bir insan, bir yaya gibi görmek ve dikkat etmek önemlidir, motor her ne kadar bir araç olsa da motor sürücüsüyle zemin arasında koruyu tek şey kıyafetleridir, kaza anında aracın kaportası motorcunun kendi bedenidir, bu yüzden her hareketimizde daha dikkatli olmak zorundayız.

2. Çoğu zaman motorcuların trafikteki yeri bisiklet gibi görülmekte sanki yollarda yeri yokmuş gibi düşünülmektedir, bir aracın hakları neyse motor da aynı haklara sahiptir, trafikte giden bir motor tüm şeridi kaplayamıyor diye motorla aynı şeride girip motorcuyu tehlikeye atmayalım.

3. Motor sürücülerini her zaman “artist işte” diye değerlendirip hız delisi olarak görmek yanlıştır, kimse hayatını tehlikeye atmak istemez, nasıl ki trafik canavarı araç sürücüleri varsa, trafik cavanarı motor sürücüleri de vardır fakat 1 motor sürücüsü öyle diye hepsini aynı şekilde nitelendirmek yanlıştır.

4. Motor sürücüleri yavaşlayacakları zaman vites küçülterek yavaşlayabilirler bu da stop lambalarının yanmamasına sebep olur, yolda bir araç sürücüsünün çok önemsemeyeceği bir engel çıkabilir fakat bu motor sürücüsünün dengesini kaybetmesine, sürüşte sıkıntı yaratmasına sebebiyet verecek bir engel olabilir bu sebeple motor sürücüsü vites küçülterek yavaşlayabilir, motor sürücüsünü tehlikeye atmamak için arada bir takip mesafesi bırakıp, motorun çok dibinden takip etmemek en sağlıklısı olacaktır.

5. Motor sürücüsü duruş anında ayağını yere koymalıdır, ışıklara geldiğinizde motor sürücüsü hattı / şeridi ortalamamışsa bile dibine girmek zorunda değilsiniz, motor sürücüsünün durduğunda ayağını yere koyabileceği bir mesafe olması durduğunda, motorun devrilmeden durması için önemlidir.

6. Bir aracın bir araçtan yol istemesi bile bazı sürücüler için başlı başına olayken bir motorun yol istemesi bazı sürücüler için daha da büyük bir sorundur, kimisi bilerek yol vermez, kimisi takmaz, kimisi de iyi niyetli şekilde yol verse bile motor nasılsa küçük deyip diğer şeride geçmeden şeridin yarısını açarak yol verir, motoru kullanan kişi amatör olabilir, şeridin yarısından geçerken araca yakın olduğu için panik yapabilir, dengesi bozulabilir bu yüzden bir motorcuya yol verirken bir araca yol verir gibi yol verin.

7. Kavşaklarda, dönüşlerde, anayol giriş ve çıkışlarında motorsikletlere dikkat edelim, normal dönüşlerimizde aynadan kontrol ederken daha dikkatli bakalım.

Bunca şey saymış olmamıza rağmen ülkemizdeki motorcular zaten araç sürücülerinin gereksiz hareketlerine, dikkatsizliklerine alışmıştır, aslında motor sürücülerinin tek beklentisi araç sürücülerinin bu kurallara uymasını da geçip sadece motorculara engel yaratması, motorcuya takıp yol vermemesi, sıkıştırmamasıdır, büyük beklentileri olmayan motor sürücülerimize yani bizlere daha dikkatli olalım, en azından bir tır’ın size trafikte nasıl davranması gerektiğini düşünüyorsanız siz de araçlara öyle davransanız yeter diyor ve daha fazla dikkati hakkederken ülkemiz şartlarında küçük beklentilerle yazımızı sonlandırıyoruz.

Siz de bir motor sürücüsüyseniz yazımızı paylaşıp trafikte daha fazla görünür olmamızı sağlayabilirsiniz!