Karşıyaka / İzmir

0 507 920 74 57 merhaba@custom35.com

Yeni Motorcular İçin: 10 Maddede Motora İlk Adımı Atmak!

Motorsiklet satın aldığınız an kesinlikle korunma için gerekli ekipmanlarınızı tamamlayın, eğer ceket ve diğer ekipmanlara o an para ayıramıyorsanız bile kesinlikle düzgün bir motorsiklet kaskını hemen satın alın, motor alır almaz, kask da satın almalısınız.


Maddi durumunuzu ayarladığınız anda motorsiklet ceketinizi ve eldivenlerinizi satın alın, para ayırabiliyorsanız hemen ayıramıyorsanız da ilk fırsatta geriye kalan koruma ekipmanlarınızı satın alın. Koruyu ekipmanlar kaza sırasındaki yaralanma ihtimalinizi düşürecektir, bana bir şey olmaz diye düşünmeyin!


Amatör bir sürücüyseniz sadece motor ehliyeti almak için katıldığınız sürüş eğitimiyle yetinmeyin, kaliteli ve profesyonel bir motor sürüş eğitimi alın. Deneyimsizken ve eğitimsizken kaza yapma ihtimaliniz çok daha yüksek. Motor sürüş eğitimiyle ilgili bilgi için buraya bakabilirsiniz —> Motorsiklet Sürüş Eğitimi İzmir


Satın aldığınız motorsikletin özelliklerini iyi bilin, motorsikletinizi tanıtın ve hakim olun, sınırlanızı bilmemeniz felaketle sonuçlanabilir. Hızınız, frenleriniz ve dönüşler konusunda ustalaşana kadar çalışın çünkü motorsiklet şakaya gelmez!


Hızınızı arttırdıkça görüşünüzün azalacağının bilincinde olun ve buna dikkat ederek motorsikleti sürün, 150 km hıza çıktığınızda görüşünüz neredeyse 30 dereceye düşer ve hızlanmanız felaketle sonuçlabilir, kontrollü hızlanmanız ve hız yapacak olursanız motorda yeterince ustalaşmanız kendi hayatınız için çok önemlidir.


Motorsiklet kullanırken kulaklık takıp müzik dinlememelisiniz, bu dışarıdan gelecek olan sesli uyarıları duymanıza engel olacaktır, eğer dışarıdaki gürültüyü kesmek için takıyorum diyorsanız zaten motorsiklet kaskı bu gürültüleri neredeyse %50 – %60 oranında azaltmaktadır, kulaklıkla müzik dinlemeniz bir kornayı duymamanıza, bir kazayı farketmemenize sebep olabilir.


Çok soğuk havalarda motorsiklet botu giymemeniz durumunda ayaklarınız üşüyecektir, soğuk hava ayaklarınızda his kaybı yaratacak ve bu his kaybı da vites değiştirirken ve arka freni sıkarken problem yaratacaktır. İyi bir motorsiklet botu hem ısı alışverişini en aza indirgeyip ayaklarınızı sıcak tutacak hem de bir kaza anında kırılmaların önüne geçecektir.


Fren yapma konusunda ustalaşmak için boş bir alanda çalışma yapın, hem fren mesafenizi öğrenecek hem de bu konuda hakimiyet sağlayacaksınız. Ani bir durumda fren yapmanız gerekirse önceden edindiğiniz deneyimler sizi bir kazadan kurtacaktır.


Önce 8 çizerek başlayın, sonrasında ise keskin dönüşler üzerinde trafik olmayan bir alanda çalışın, motorunuzun sınırlarını öğrenmek ve ani durumlarda yapabileceklerinizi görmek için pratik yapın.


Soğukta üşümüş olan eller hassasiyetini yitirir ve refleksleri zayıflar, soğuktan korunmanız için ve bir kaza anında da elleriniz yere değdiğinde hasarın en aza indirilmesi için kesinlikle motorsiklet eldiveni kullanın. Ayrıca